26 квітня 2016 р. у актовій залі нашої академії відбулася чергова віртуальна подорож у педагогічне минулого із серії "Уроки видатних особистостей" за участі студентів академії і коледжу, працівників бібліотеки та навчально-методичного відділу. На цей раз подорож була присвячена 270-річчю з дня народження всесвітньо відомого швейцарського педагога Йоганна Генріха Песталоцці  (1746-1827) та 175-річчю з дня народження великої харків'янки та просвітительки Христини Данилівни Алчевської (1841-1920).

Йоганн Генріх Песталоцці

Швейцарський педагог-демократ Йоганн Генріх Песталоцці (1746-1827), один із засновників дидактики початкового навчання, — велика і трагічна постать. Ціною виснажливих  духовних зусиль мислитель, позбавлений систематичної філософської освіти, прийшов до усвідомлення ідей, деякі з яких є цілком оригінальними й використовуються до сьогодні. Батько Песталоцці (так настановлялося вихованцям звертатися до вчителя) створив щось парадоксальне і водночас геніальне у своїй простоті — політику любові. У чому ж парадокс? Таж будь-яка політика апелює до сили, а виховання — справа любові, батьківської,  материнської, учительської, що часто заміняє батьківську. Сумістити несумісне — на це здатен лише геній. З-поміж усіх класиків наукової педагогіки Песталоцці був і залишається рекордсменом. Повне зібрання його творів нараховує 54томи, а видання друком триває.

 

Поринути до педагогічного минулого людини, яка вміла перемагати своє персональне горе і цілком підкорити себе гордій девізі "Обов'язок понад усе" допоміг відеофільм "Дивак із диваків", автором якого є Наталія Чернишенко, провідний бібліотекар нашої академії.

Про педагогічну творчість Песталоцці розповідали студенти. Так, про педагогічні ідеї Песталоцці доповіла студентка 413 групи факультету педагогічної освіти Аліна Ятлова.

 

«Урятувати від забуття» – мабуть, найкращий девіз для майбутніх вихователів, учителів, педагогів, які, сподіваємось, будуть використовувати набуті під час таких заходів, педагогічні надбання педагогів минулого у своїй професійній діяльності.